Hoteowe

Systemy

Witaj na naszej stronie

Pomagamy hotelom

Atrakcyjne położenie hotelu, czyli jakie?

hotel-z-basenem

Hotele czy pensjonaty są różne, ale oprócz jakości wyposażenia, usług dodatkowych, ilości miejsc noclegowych różnią się swoim położeniem, które jest niezmienne. Można powiedzieć, że hotel, posiada dobrą lokalizację lub złą. Co przesądza o dobrej lokalizacji hotelu i jak o taka zadbać?

Jaka jest dobra lokalizacja hotelu?

To z pozoru łatwe pytanie zaprząta umysły wszystkich chcących zainwestować w branżę hotelową stawiając obiekt. Wybór musi paść na najlepszą możliwą lokalizację, która zapewni odpowiednie obłożenie. Ale jak taką lokalizację wybrać? Sprawa nie jest łatwa. Po pierwsze nie da się jednoznacznie zdefiniować dobrej lokalizacji hotelu. Dla jednej osoby dobrą lokalizacją będzie centrum miasta, dla drugiej sąsiedztwo lasów, a dla trzeciej koniecznie hotel lub pensjonat musi znaleźć się jak najbliżej atrakcji typu plaża, wyciąg narciarski, jezioro itp. Tak naprawdę o dobrej lokalizacji hotelu przekonujemy się po pewnym czasie jego istnienia. A dobrą lokalizację wyznacza średnie roczne obłożenie. Jeżeli jest wysokie, można mówić o udanej inwestycji i dobrym wyborze miejsca. Jeżeli jest przeciętne lub niskie, to samo można powiedzieć o jego ulokowaniu. Zatem efekty biznesowe będą odpowiedzią na postawione pytanie. Jak sobie zatem razić przy wyborze lokalizacji nie znając efektów biznesowych?

pensjonat nad morzem

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji hotelu?

Jeżeli sami nie działamy w branży hotelarskiej i nie mamy surowych danych na ten temat przy wyborze trzeba kierować się działalnością konkurencji w branży. Wszystkie hotele, które szczycą się bardzo dużym zainteresowaniem będą posiadały pewne cechy wspólne jeśli chodzi o lokalizację. Podobnie rzecz będzie się miała przy tych obiektach noclegowych, które będą osiągały słabsze wyniki, oraz te, które zakończyły działalność. Te dane pozwolą wyodrębnić cechy charakterystyczne hotelu cieszącego się dużym zainteresowaniem i na tych cechach lokalizacji powinniśmy się skupić planując inwestycję. Najczęściej będą to:

  • bezpośrednie sąsiedztwo z atrakcją turystyczną rangi krajowej i regionalnej,
  • ścisłe centra zabytkowych miast,
  • lokalizacje o dużej wartości geograficznej, krajoznawczej, krajobrazowej, historycznej i kulturowej,
  • usytuowanie względem dużych, krajowych szlaków komunikacyjnych.

Planując lokalizację i uwzględniając powyższe jej aspekty, inwestycja powinna obarczona być znacznie mniejszym ryzykiem niepowodzenia. Wszystkie hotele cieszące się popularnością spełniają chociaż jeden z tych czterech elementów, im więcej lokalizacja spełni cech dobrej lokalizacji, tym większym powodzeniem powinien się cieszyć hotel.

Pamiętajmy, że lokalizacja nie jest jedynym wyznacznikiem i gwarantem sukcesu. Wyposażenie, jakość obsługi, ceny, usługi dodatkowe będą także wpływały na zainteresowanie.