Hoteowe

Systemy

Witaj na naszej stronie

Pomagamy hotelom

Dlaczego wąż pożarniczy może być niewłaściwym narzędziem przeciwpożarowym

wąż pożarniczy

W każdych okolicznościach wąż przeciwpożarowy może nie być właściwym narzędziem gaśniczym. Dowiedz się co musisz wiedzieć przed zakupem, jaki stoi przed Tobą wybór odpowiednich produktów przeznaczonych dla tych, którzy potrzebują ich do walki z pożarami klasy A.

Mała wiedza jest niebezpieczna – szczególnie w przypadku węży pożarniczych

Na pierwszy rzut oka woda odprowadza ogień, wąż strażacki dostarcza dużo wody, a strażacy używają ich do gaszenia pożarów, więc wąż pożarniczy wydaje się idealny do każdego budynku komercyjnego i przemysłowego, prawda? Błąd! Dowiedz się dlaczego.

  1. Woda gasi pożary – konkretnego typu,
  2. strażacy używają węży pożarniczych – we właściwych okolicznościach,
  3. węże pożarowe dostarczają dużo wody – ale może być jej za dużo.

wąż pożarniczy

Przeanalizujmy te stwierdzenia

Po pierwsze, woda nigdy nie powinna być używana do gaszenia pożarów, w których znajduje się wiele podłączonych do sieci urządzeń elektrycznych, lub tam, gdzie palą się ciecze. Oto dlaczego:

  • Woda i energia elektryczna nie mogą się łączyć: doprowadzenie do kontaktu bez wątpienia może przerwać działanie oświetlenia w budynku i pogrążyć go w ciemności,
  • woda i palące się płyny nie mogą się wymieszać. Na przykład palący się olej unosi się na powierzchni wody, a więc gaszenia wodą, pozwoli rozprzestrzenić się płonącej cieczy i spowoduje powiększenie ognia,
  • za dużo wody: w przeciwieństwie do gaśnicy, wąż pożarniczy jest podłączony do sieci wodociągowej i nigdy nie zabraknie wody. W rezultacie niewykwalifikowane osoby walczące z pożarem używając węża gaśniczego zwykle pozostają w niebezpieczeństwie zbyt długo, starając się na próżno walczyć z ogniem.

Kiedy wybuchnie pożar, ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz to stanie się bohaterem, a przebywanie zbyt długo w płonącym budynku stwarza zagrożenie dla Twojego życia. Pamiętaj, że dopóki się pali, pożar będzie tworzył dym, który możesz zobaczyć i poczuć, pojawią się także toksyczne opary, których nie możesz wdychać. Jeśli tego nie uda się opanować w ciągu paru minut, wyjdź i zostaw to straży pożarnej.

wąż strażackiKiedy wąż strażacki jest dobrym rozwiązaniem

Każdy obszar, w którym mogą wystąpić pożary klasy A, które obejmują powierzchnie „zwykłych” materiałów palnych, takich jak drewno, papier, tektura lub tkanina, ale musi iść ich użycie w parze z używaniem węży przez osoby mające odpowiednie przeszkolenie.

Jakie są cechy węża pożarowego?

Węże ognia są dostarczane w standardowych długościach 30 metrów i średnicy 19 mm. Dostarczają co najmniej jedną trzecią litra wody na sekundę. Są podzielone na dwie szerokie kategorie – ręczne i automatyczne.

Za pomocą ręcznego węża pożarowego dopływ wody musi być włączany i wyłączany za pomocą zaworu. Z automatycznym zwijaczem węży ciągnąc wąż z rolki, zazwyczaj na mniej niż dwa pełne obroty włączamy wodę.

Oba typy mogą być mocowane lub wahadłowe. W przypadku typu wahadłowego rolka może być ustawiona automatycznie w kierunku wysuwanym.

Dysze sterujące są zamontowane w taki sposób, aby woda mogła być kierowana jak najdokładniej oraz aby kontrolować objętość przepływu. Węże pożarowe mogą by wyposażone w zawór odcinający kulowy, dyszę węża i wspornik montażowy. Zwijadła są dostępne z lub bez węży już przymocowanych.